Diplomatja zvicerane vdes pasi ra nga kati i 17-të i një ndërtese në Teheran

Prishtinë | 04 Maj 2021 | 13:52 | Nga Ekonomia Online

Në Teheran, një punonjëse e rangut të lartë e Ambasadës Zvicerane ka vdekur pasi ka rënë në tokë nga një ndërtesë shumëkatëshe.

Ministria e Jashtme e Zvicrës flet për një aksident fatal, shkruan sda.ch.

Rrethanat e sakta të aksidentit janë ende të paqarta. Autoritetet iraniane të sigurisë janë duke zhvilluar hetimet.

“Punonjësja e rangut të lartë e ambasadës” ka rënë nga kati i 17-të i një rrokaqielli në Teheranin verior të hënën në mbrëmje dhe ka humbur jetën, është shprehur një zëdhënës i shërbimit të ndihmës iraniane për agjencinë e lajmeve Isna.

Trupi i saj u zbulua vetëm të martën nga punëtori i saj shtëpiak në kopshtin e kompleksit rezidencial në të cilin jetonte gruaja.

Njësitë e specializuara të policisë po hetojnë çështjen. Asnjë hipotezë nuk mund të përjashtohet”, përfshirë vrasjen, vetëvrasjen ose aksidentin”.

Viktima është një grua 51-vjeçare zvicerane. Departamenti i jashtëm (EDA)  ka konfirmuar vdekjen e punonjëses së ambasadës, transmeton albinfo.ch.

“Ajo pati një aksident fatal të martën, shkruan EDA  në një deklaratë për Keystone-SDA, pa dhënë ndonjë informacion të mëtejshëm në lidhje me incidentin.

Ministri i Jashtëm i Zvicrës,  Ignazio Cassis është shprehur “i tronditur nga vdekja tragjike”. Ai i shpreh ngushëllimet familjes. EDA është në kontakt me familjen e punonjësit, thonë në ministri. Ambasada zvicerane është gjithashtu në kontakt me autoritetet lokale.

Agjencitë gjysmë zyrtare iraniane të lajmeve Isna dhe Ilna kanë raportuar se gruaja e vdekur ishte sekretarja e parë e ambasadës zvicerane, përcjell albinfo.ch. Sipas burimeve të informuara, diplomatja punonte në departamentin që përfaqëson interesat diplomatike të SHBA-së në Iran.

Të ngjashme