Dita e Brexitit, Britania sot zyrtarisht largohet nga BE-ja

Prishtinë | 31 Jan 2020 | 10:00 | Nga Ekonomia Online

Për britanikët që dëshirojnë të largohen nga Bashkimi Europian sot është një ditë gëzimi. Ndërsa për ata që dëshirojnë të qëndrojnë në bllok është një ditë zhgënjimi.

Pas dy palë zgjedhjeve, tre kryeministrave dhe tre vjetëve me përballje politike që kanë ndarë opinionin në Britaninë e Madhe në mes, sot i ka ardhur dita Brexitit, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Mirëpo 31 janari i vitit 2020 është vetëm fillimi i këtij procesi dhe jo fundi. Nga sot e deri më 31 dhjetor të vitit 2020, Britania e Madhe dhe Bashkimi Europian do të duhet t’i negociojnë detajet e largimit nga blloku.

Marrëveshjet tregtare do të jenë përcaktuese në marrëdhëniet midis Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Europian.

Presidentja e re e Komisionit Europian, Ursula Von Der Leyen u ka thënë eurodeputetëve më 28 janar – kur u aprovua marrëveshja e tërheqjes së Britanisë në Bruksel – BE do të kërkojë të negociojë një marrëveshje ku përfitojnë shtetet anëtare, kompanitë dhe qytetarët e BE-së.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme