Donald Trump flet për tërheqjen Princit Harry dhe Meghan Markle nga Familja Mbretërore

Prishtinë | 11 Jan 2020 | 11:34 | Nga Ekonomia Online

Presidenti Donald Trump pranoi të premten rezultatin mbretëror të Monarkisë Britanike, duke shprehur simpatinë e tij për Mbretëreshën Elizabeth II dhe duke e quajtur vendimin e Princit Harry dhe Meghan Markle për t’u larguar nga detyrat mbretërore si ‘të trishtueshëm’.

Duke folur në një intervistë për Fox News, Presidenti Trump shprehu zhgënjimin e tij në njoftimin e Dukës dhe Dukeshës së Sussex-it në fillim të kësaj jave për braktisjen e jetës publike dhe faktit që po punojnë për t’u bërë të pavarur financiarisht, shkruan DailyMail.

Kur e pyetën nëse kishte ndonjë këshillë se si të merrej me ‘mbretërit mashtrues’, Trump u përgjigj: “Unë mendoj se është e trishtueshme. Ajo është një grua e shkëlqyer”, tha ai, duke iu referuar mbretëreshës Elizabeth. “Ajo kurrë nuk ka bërë një gabim, nëse shikoni me vëmendje. Dua të them që ajo ka pasur një kohë shumë të mirë”.

Prezantuesja Ingraham më pas e pyeti Trumpin nëse ai besonte se Meghan dhe Harry duhet të ktheheshin në Pallatin e Buckingham-it, Trump këmbënguli që ai nuk ‘dëshironte të hynte në të gjitha gjërat’, por tha: ‘Unë thjesht kam një respekt të tillë për Mbretëreshën, nuk mendoj që kjo duhet të ndodhë me të’.

Harry dhe Meghan njoftuan të mërkurën se ata po planifikojnë të zvogëlojnë rolet e tyre në familjen mbretërore dhe të ndajnë kohën e tyre midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Sh.B.A. duke ecur përpara, si dhe duke punuar për t’u bërë të pavarur financiarisht.

“Ne kemi zgjedhur të bëjmë një tranzicion këtë vit, duke filluar të krijojmë një rol të ri progresiv brenda këtij institucioni,” tha çifti në një deklaratë të shkruar publike.

Pavarësisht se Harry dhe Meghan prezantuan daljen e tyre si një marrëveshje të bërë, Pallati u tha se ishin të shokuar nga njoftimi i Çiftit Sussex.

Sipas Telegrafit Gjykatësit kanë paralajmëruar se ‘Harry dhe Meghan do të ndëshkohen’ për shpërfilljen e urdhrave të pastër kristal nga madhështia e saj për të mos dalë në publik derisa propozimi të përfundojë nga anëtarët e moshuar të familjes përfshirë babanë e tij.

Pasojat panë bisedime për krizat e zhvilluara dje në mes të mbretërve të moshuar në Pallatin Kensington, ku anëtarët e familjes ishin mbledhur tashmë për të festuar ditëlindjen e 38-të të Dukeshës së Kembrixhit, me vendimin e tyre të quajtur “një deklaratë lufte” për familjen e Harryt.

Të ngjashme