Dy të plagosur, pasi policia holandeze qëlloi me armë zjarri në protestën kundër masave të Covid-it

Prishtinë | 20 Nën 2021 | 08:45 | Nga Ekonomia Online

Policia holandeze ka qëlluar dhe plagosur të paktën dy persona pas trazirave që shpërthyen në Roterdam për masat e reja COVID-19.

Protestuesit hodhën gurë dhe fishekzjarrë ndaj tyre dhe u vunë flakën makinave të policisë.

Qindra protestues ishin mbledhur për të treguar zemërimin e tyre ndaj planeve të qeverisë për një leje vaksinimi kundër COVID-it dhe ndalimin e fishekzjarrëve në natën e Vitit të Ri.

Holanda vendosi një bllokim të pjesshëm tre-javor kundër COVID-19 javën e kaluar ndërsa rastet u rritën.

Policia qëlloi të shtëna paralajmëruese dhe të shtëna direkte sepse situata ishte kërcënuese për jetën, tha një zëdhënës i policisë për agjencinë e lajmeve Reuters.

Qyteti u vendos në një gjendje të jashtëzakonshme dhe stacioni i tij kryesor i trenit u mbyll si rezultat i dhunës.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme