Edhe një shtet e zhvendos ambasadën e saj nga Tel Avivi në Jerusalem

Prishtinë | 24 Qer 2021 | 15:41 | Nga Ekonomia Online

Hondurasi e ka zyrtarizuar sot zhvendosjen e ambasadës së saj në Izrael nga Tel Avivi në Jerusalem, si pjesë e përpjekjeve për t’i forcuar lidhjet me shtetin hebre, duke u bërë vendi i katërt që e vendos ambasadën atje, raporton France 24.

Kombi i Amerikës Qendrore tashmë kishte hapur një zyrë tregtare në Jerusalem, duke thyer një politikë me dekada të tëra të neutralitetit në konfliktin Izraelo-Palestinez.

Presidenti i Hondurasit, Juan Orlando Hernandez dhe ministri i Jashtëm, Lisandro Rosales u mirëpritën nga kryeministri i ri izraelit, Naftali Bennett dhe ministri i Jashtëm, Yair Lapid në një ndërtesë në një park teknologjie në Jerusalemin jugor.

“Unë jam këtu sot me delegacionin tonë për ta përuruar Ambasadën e Hondurasit në Jerusalem, kryeqytetin e përjetshëm të Izraelit”, tha Hernandez.

“Unë sinqerisht dëshiroj që presidenti i ardhshëm i Hondurasit, pa marrë parasysh nga cila parti është, ta ruajë këtë vendim. Unë do të luftoj për këtë”, theksoi ai.

Pjesëmarrja e Hernandez në inaugurim ishte “dëshmi e miqësisë së thellë dhe lidhjes midis shtetit hebre dhe popullit të Hondurasit”, tha Bennett.

Izraeli kësisoj ka vendosur ta hapë një zyrë diplomatike në Tegucigalpa, kryeqytetin e Hondurasit.

Në fillim të këtij muji, Hernandez tha se nga zhvendosja e ambasadës në Jerusalem, vendi i tij do të përfitonte në sektorët e bujqësisë, inovacion dhe turizëm.

Para ceremonisë, ministrat e jashtëm nënshkruan memorandume mirëkuptimi mbi bashkëpunimin në bujqësi, ujë, shëndetësi, arsim dhe inovacion, tha zyra e kryeministrit Bennett.

Hondurasi kështu bashkohet me një numër të vogël, por në rritje të shteteve me ambasada në Jerusalem, duke ndjekur shembullin e Shteteve të Bashkuara, Kosovës dhe fqinjit të saj, Guatemalës.

Statusi i Jerusalemit mbetet një nga pikat më të mëdha të ndezjes në konfliktin izraelito-palestinez për një kohë të gjatë.

Palestinezët pretendojnë Jerusalemin lindor të aneksuar nga Izraeli si kryeqytet të shtetit të tyre, ndërkohë që shumica e vendeve vazhdojnë t’i mbajnë ambasadat e tyre në Tel Aviv.

Të ngjashme