Egjipt, gjendet qyteti antik 3 000 vjeçar

Prishtinë | 11 Pri 2021 | 15:11 | Nga Ekonomia Online

Autoriteti Egjiptian i Antikiteteve ka njoftuar se është gjetur një qytet antik 3 000 vjeçar.

Sipas autoritetit, qyteti antik besohet të jetë themeluar nga mbreti Amenhotep III dhe ishte qyteti më i madh administrativ dhe industrial në Luksor gjatë epokës perandorake egjiptiane.

Gjatë gërmimeve janë gjetur objekte të përdorura në jetën e përditshme, transmeton Anadolu Agency.

Zbulimi i qytetit besohet të jetë gjetja e dytë më e rëndësishme arkeologjike pas varrit të Tutankamunit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme