Eksporti i grurit nga Ukraina, niset anija e parë që nga fillimi i luftës

Prishtinë | 01 Gus 2022 | 09:36 | Nga Ekonomia Online

Një anije e ngarkuar me grurë është larguar nga porti ukrainas i Odesës për herë të parë që nga fillimi i luftës, sipas ministrisë turke të mbrojtjes.

Kjo vjen pasi Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje në korrik për të rihapur portet e Detit të Zi për të rifilluar eksportet e grurit – dërgesat e nevojshme për të lehtësuar një krizë globale ushqimore në rritje.

Anija me flamurin e Sierra Leone, RAZONI, e ngarkuar me misër, ishte planifikuar të nisej nga porti i Odesa në orën 8:30 të mëngjesit të hënën për të shkuar në Liban, tha ministria turke e mbrojtjes, shkruan Skynews, transmetonKlankosova.tv.

Rusia dhe Ukraina nënshkruan marrëveshje të veçanta me Turqinë dhe OKB-në, duke i hapur rrugën Ukrainës – një nga shportat kryesore të bukës në botë – për të eksportuar 22 milionë tonë grurë dhe mallra të tjera bujqësore që kanë ngecur në portet e Detit të Zi për shkak të konfliktit.

Anije të tjera pritet të nisen nga portet e Ukrainës përmes korridoreve të sigurta në përputhje me marrëveshjet e nënshkruara në Stamboll.

Marrëveshja synon të lejojë kalimin e sigurt të dërgesave të grurit brenda dhe jashtë Odesas, si dhe Chornomorsk dhe portin e Pivdennyi aty pranë.

Një bllokadë nga flota ruse e Detit të Zi që kur pushtoi fqinjin e saj ndërpreu furnizimet në tregjet anembanë botës dhe bëri që çmimet e grurit të rriten.

Të ngjashme