Elon Musk planifikon të krijojë “qytetin e tij në tokë” – tregon se ku do të jetë ai dhe disa karakteristika të tij

Prishtinë | 05 Mar 2021 | 14:39 | Nga Ekonomia Online

Nëse dikush ka aftësinë të befasojë botën me projektet e tij ambicioze, ai është Elon Musk.

Dhe kësaj radhe miliarderi njoftoi se po ndërton një qytet të ri në Teksas që do të quhet Starbase, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Siç bëhet e ditur, qyteti i tij do të jetë rreth hapësirës së lëshimit të raketave të kompanisë së tij SpaceX.

Si gjithmonë i aftë për të shkaktuar një trazim duke shtypur vetëm disa fjalë, Musk postoi në Twitter se ai ishte “duke krijuar qytetin e Starbase, Texas”.

Manjati, i cili aktualisht është personi i dytë më i pasur në botë, tha se qyteti i tij do të zërë një zonë “shumë më të madhe” se Boca Chica, një vend që strehon një vend lëshimi për SpaceX dhe ku kompania po ndërton raketën e saj Starship.

Elon Musk ndau disa karakteristika që qyteti i tij i ri do të kishte, të tilla si se ai do të jetë miqësor ndaj qenve.

Ai gjithashtu la të kuptohej se do të drejtohej nga “Doge”, i cili mund të interpretohet në dy mënyra: një referencë për Doges, ish-sundimtarët e Venecias dhe Genova dhe kriptomonedha Dogecoin.

Eddie Treviño, gjyqtar për Cameron County, Texas, konfirmoi se SpaceX informoi autoritetet për qëllimin e Elon Musk: të përfshinte Boca Chica në qytetin e Starbase.

Zyrtari vuri në dukje se manjati dhe kompania e tij duhet të jenë në përputhje me të gjitha statutet shtetërore të themelimit dhe sqaroi se qarku do të shqyrtojë çdo kërkesë në përputhje me ligjin.

Siç vënë në pah mediat, përcjell Telegrafi, miliarderi 49-vjeçar është i vendosur ta bëjë Teksasin bazën e tij kryesore të operacioneve.

Përveç qendrës së tij të nisjes në Boca Chica, SpaceX ka një strukturë provë rakete në qytetin McGregor dhe ata planifikojnë të ndërtojnë një fabrikë prodhimi në Austin.

Në korrik të vitit 2020, u njoftua se fabrika e ardhshme e Tesla-s do të ndërtohej jashtë Austin.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme