Emiratet e Bashkuara Arabe do të lëshojnë roverin e parë hënor në nëntor

Prishtinë | 20 Sht 2022 | 09:20 | Nga Ekonomia Online

Emiratet e Bashkuara Arabe do të lëshojnë roverin e tyre të parë hënor në nëntor.

Hamad Al Marzooqi i tha The National, një gazetë e lidhur me shtetin, se roveri “Rashid” do të lëshohet nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida diku midis 9 nëntorit dhe 15 nëntorit. Data e saktë do të shpallet muajin e ardhshëm, tha ai.

Roveri do të hidhet në bordin e një rakete Falcon 9 SpaceX dhe do të depozitohet në Hënë nga një tokëzues hapësinor japonez diku në mars.

“Kemi përfunduar me testimin e roverit dhe jemi të kënaqur me rezultatet”, citohet të ketë thënë Al Marzooqi. “Roveri është integruar me tokëzuesin dhe është gati për nisje”.

Misioni hënor është pjesë e strategjisë më të gjerë të Emirateve të Bashkuara Arabe për t’u bërë një lojtar kryesor në fushën e eksplorimit të hapësirës. Nëse misioni në Hënë do të ketë sukses, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Japonia do t’i bashkohen ShBA-së, Rusisë dhe Kinës si kombe që kanë vendosur një anije kozmike në sipërfaqen hënore.

Tashmë, një satelit i Emirateve po rrotullohet rreth Marsit për të studiuar atmosferën e planetit të kuq. Emiratet e Bashkuara Arabe bashkëpunuan me Mitsubishi Heavy Industries të Japonisë për të nisur atë sondë, e cila u hodh në orbitën e Marsit në shkurt të vitit 2021.

Roveri Rashid pritet të studiojë sipërfaqen hënore, lëvizshmërinë në sipërfaqen e hënës dhe mënyrën se si sipërfaqet e ndryshme ndërveprojnë me grimcat hënore. Roveri 10 kilogramësh do të mbajë dy kamera me rezolucion të lartë, një kamerë mikroskopike, një aparat fotografik termik, një sondë dhe pajisje të tjera.

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë plane për të zhvilluar satelitin tregtar më të avancuar të Lindjes së Mesme për të prodhuar imazhe satelitore me rezolucion të lartë. Ajo gjithashtu ka vendosur qëllimin ambicioz për të ndërtuar një koloni njerëzore në Mars deri në vitin 2117.

Të ngjashme