Erdogan: Kemi nënshkruar blerjen e sistemeve raketore mbrojtëse nga Rusia

Prishtinë | 25 Kor 2017 | 13:47 | Nga

Turqia ka bërë përparim në planet e saj për ta siguruar një sistem raketor mbrojtës nga Rusia pasi nënshkrimet janë vënë në letër, ka thënë sot presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

“Hapat janë ndërmarrë dhe nënshkrimet janë vënë në letër me Rusisë sa i përket S-400ve. Dashtë Zoti do t’i shohim S-400shat në vendin tonë,” ka thënë Erdogan para ligjvënësve nga partia e tij në pushtet, AK, gjatë një takimi në Parlament.

Turqia, anëtare e NATO-s, tha në muajin prill se e kishte arritur fazën finale në bisedimet për blerjen e sistemit raketor mbrojtës.

Turqia nuk do të jetë në gjendje ta integrojë S-400shin rus në sistemin e NATO-s.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme