BE është gati për të filluar bisedimet e Brexit

Prishtinë | 10 Qer 2017 | 09:31 | Nga

Angela Merkel ka thënë se ajo nuk sheh asnjë pengesë në rrugën e fillimit të bisedimeve të Brexit siç është planifikuar pasi Theresa May nuk arriti të fitojë një shumicë në zgjedhjet e së enjtes në Mbretërinë e Bashkuar.

Kancelarja gjermane tha se besonte se Britania do të përmbushte afatet kohore, duke shtuar se Bashkimi Evropian ishte “gati”.

Merkel shtoi se shpresonte që Britania të mbetet një partner i mirë pas bisedimeve, që do të fillojë më 19 qershor.

Ky është komenti i saj i parë pasi që Partia konservatore e May humbi 13 vende dhe të drejtën për të qeverisur e vetme në parlament, pasi nuk arriti që të merrte 326 deputetë.

Zonja May thotë se ajo do të formojë një qeveri me Partinë e Bashkimit Demokratik nga Irlanda e Veriut, e cila fitoi 10 vende.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme