Evropa Qendrore në rrezik nga rastet me variantin e ri të Coronavirusit

Medical workers wearing personal protective equipment (PPE) administer Covid-19 tests at a drive-thru testing site at the Alemany Farmers Market in San Francisco, California, U.S., on Thursday, Nov. 19, 2020. California Governor Gavin Newsom imposed a curfew on the vast majority of residents to curb coronavirus transmission, deepening measures to stop a rapid outbreak while stopping short of a full lockdown. Photographer: David Paul Morris/Bloomberg
Prishtinë | 20 Shk 2021 | 10:08 | Nga Ekonomia Online

Në shtetet e Evropës Qendrore ka rrezik të rritet numri i të prekurve nga koronavirusi, kjo pasi atje janë shfaqur një numër i konsiderueshëm i rasteve me variantin e ri të COVID-19.

Rajoni, i cili përfshin Republikën e Çekisë, Hungarinë, Poloninë dhe Sllovakinë, kishte pak raste gjatë valës së parë të pandemisë në pranverën e vitit 2020 por rastet filluan të rriten kur u shfaq vala e dytë në vjeshtë, transmeton Klan Kosova.

Kufizime të reja u bë e ditur se do të ketë në Pragë ndërsa numri i pacientëve COVID-19 në Sllovaki ka arritur një rekord të ri të lartë.

Në Çeki nga e hëna njerëzit e kanë obligative përdorimin e maskave kur hyjnë në spitale, dyqane dhe transport publik. Numri i përgjithshëm i të prekurve atje ka arritur në 1.09 milion raste, si dhe kanë vdekur 18,250 njerëz.

Ndërsa Hungari ka pasë një rënie të rasteve por nga fillimi i dhjetorit të vitit 2020 pati një rritje të rasteve. Atje ka masa të kufizimit të lëvizjes ku ndalohen tubimet publike, tubimet familjare janë të kufizuara në 10 persona dhe maskat janë të detyrueshme të mbahen në vendet publike të qyteteve.

Ministri i Shëndetësisë në Poloni, Adam Niedzielski, ka thënë të premten se vendi ka rrezik të hyjë në një situatë të krizës. Ai deklaroi se 10 përqind e të gjitha rasteve me COVID-19 që janë me variantin e ri britanik.

Sllovakia ka një numër të madh të rasteve të reja por edhe të vdekjeve. Shtetet fqinje kanë dërguar staf mjekësor për t’iu dalë në ndihmë, shkruan Euronews.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme