Finlanda dhe Suedia do t’i bashkohen NATO-s

Prishtinë | 11 Pri 2022 | 08:13 | Nga Ekonomia Online

The Times ka raportuar se Finlanda dhe Suedia duket se do t’i bashkohen NATO-s në fillim të kësaj vere.

Rusia ka bërë një “gabim masiv strategjik”, tha gazeta, duke cituar zyrtarë amerikanë.

Zyrtarët shtuan se anëtarësimi në NATO për të dy vendet ishte “një temë bisede dhe sesionesh të shumta” gjatë bisedimeve midis ministrave të jashtëm të aleancës javën e kaluar, përcjell Klankosova.tv

Në bisedime morën pjesë edhe përfaqësues nga Suedia dhe Finlanda.

Të ngjashme