Forcat ukrainase akuzohen se po i rrezikojnë civilët, Kuleba reagon i zemëruar

Prishtinë | 05 Gus 2022 | 08:39 | Nga Ekonomia Online

Organizata Amnesty International akuzoi forcat e ushtrisë ukrainase se janë duke vendosur në rrezik civilët e pafajshëm duke u pozicionuar në ndërtesa banimi, shkolla dhe spitale.

Sipas shefes së kësaj organizate, trupa vendase gjatë luftimeve përballë rusëve po shkelin e ligjet e luftës kur ata po veprojnë në zona të banuara.

Kjo deklaratë e AI zemëroi autoritetet ukrainase, të cilat përmes ministrit Kuleba reaguan duke thënë se grupi për të drejtat e njeriut kishte vendosur një barazpeshë të rreme midis veprimeve të forcave pushtuese ruse dhe ukrainasve që po mbrojnë shtetin e tyre.

“Kjo sjellje e Amnesty International nuk është për gjetje dhe raportimin e të vërtetës në botë, por është për krijimin e ekuivalencës së rreme, midis shkelësit dhe viktimës, midis një shteti që po shkatërron qindra-mijëra civilë, qytete dhe territore me një shteti që po mbron veten”, tha Kuleba.

Të ngjashme