Francezi vdes pas vaksinimit me AstraZeneca, familjarët padisin kompaninë farmaceutike

Prishtinë | 07 Pri 2021 | 10:56 | Nga Ekonomia Online

Familja e një burri 63 vjeçar që vdiq në muajin mars në shtetin francez nga “tromboza e shumëfishtë” pasi mori vaksinën e coronavirusit nga prodhuesi AstraZeneca ka ngritur një padi kundër një personi të panjohur për vrasje pa dashje. Prokurori i Shtetit, Véronique Denizot konfirmoi se padia ishte ngritur.

Kjo nuk është procesi i parë gjyqësor në Francë në lidhje me vaksinën e një kompanie britanike-suedeze. Një proces gjyqësor kundër personave të paidentifikuar u ngrit gjithashtu në Toulouse pas vdekjes së një gruaje 38-vjeçare, dhe zyra e prokurorit në Nantes hapi një hetim paraprak pas vdekjes së një studenti të mjekësisë.

Këto procese gjyqësore mund të konsiderohen së bashku nga Prokuroria e Parisit si një çështje në grup, shkruan ap, raporton journaldemontreal.

Gazeta rajonale, Dauphine Libere së pari ka shkruar rreth procesit gjyqësor për vdekjen e 63-vjeçarit. Artikulli thotë se të afërmit e burrit të vdekur vunë në dukje atë që ndodhi me Agjencinë Kombëtare Franceze për Sigurinë e Barnave, e cila urdhëroi informacione shtesë për të përcaktuar shkaqet e vdekjes së tij.

Familjarët thanë se ishin 95 për qind të bindur se mund të krijohej një lidhje me vaksinimin dhe po përpiqeshin që vdekja të njihej si rezultat i vaksinës dhe të përfshihej në raportin e efekteve anësore AstraZeneca.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme