Gjermania ndalon hyrjen e pasagjerëve britanikë në BE

Prishtinë | 29 Qer 2021 | 09:39 | Nga Ekonomia Online

Gjermania do të përpiqet të ndalojë hyrjen e pasagjerëve britanikë në Bashkimin Evropian, pavarësisht nëse ata janë vaksinuar kundër coronavirusit.

“Padyshim, ne jemi të shqetësuar për tensionet e variantit delta”, tha kancelarja gjermane Angela Merkel për mediat gjatë samitit të BE-së.

Problemi është më i gjerë pasi Portugalia gjithashtu ka vendosur rregulla të reja karantine për udhëtarët britanikë të cilët nuk janë vaksinuar, duke e vendosur Britaninë e Madhe në të njëjtën kategori rreziku si Afrika e Jugut, Brazili, India dhe Nepali.

Të gjithë vizitorët nga Britania në Portugali duhet të jenë në karantinë për 14 ditë “në shtëpi ose në një vend të përcaktuar nga autoritetet shëndetësore”, përveç nëse ata mund të paraqesin prova se janë vaksinuar plotësisht të paktën dy javë më parë. Kjo nuk vlen për fëmijët nën 12-vjeç.

Qeveria në Lisbonë la derën hapur, duke deklaruar se vendimi “mund të rishikohet në çdo kohë, në varësi të evolucionit të situatës epidemiologjike”.

Londra shpresonte se Portugalia, nga frika e humbjes së turistëve britanikë, por edhe marrëdhënie të mira, mund të kalonte në krah të palës britanike.

Problemi është se vendi gjithashtu ka një problem me një lloj të ri të virusit, kështu që nuk ka nevojë për një kontribut britanik në këtë drejtim.

Në kryeqytetin portugez, pothuajse gjysma e rasteve të reja të infeksionit lidhen me variantin delta.

Presidenti francez Emmanuel Macron këmbënguli se BE ka një përgjigje “të harmonizuar” dhe që kufizimet e reja të jenë baza për futjen e lejes së gjelbër evropiane.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme