I arratisuri italian, Cessare Battisti, arrestohet në Bolivi

Prishtinë | 13 Jan 2019 | 13:01 | Nga Ekonomia Online

Italiani i arratisur, Cesare Battisti, është arrestuar në Bolivi dhe do të ekstradohet në Itali njoftuan autoritetet e atjeshme.

“Terroristi italian Cesare Battisti u arrestua në Bolivi këtë mbrëmje dhe së shpejti do të sillet në Brazil,” tha Flipe G. Martins, një ndihmës i lartë në çështjet ndërkombëtare për presidentin brazilian Jair Bolsonaro.

“Nga këtu do të transferohen në Itali për një dënim të përjetshëm,” shtoi ai.

Presidenti italian Giuseppe Conte ka njoftuar se një avion po udhëton për në Amerikën Latine për të sjellë Battistin përsëri në Itali, transmeton Klan Kosova.

Battisti kërkohet në Itali për vrasjet që ai kreu si anëtar i Armed Proletarians për komunizmin në vitet 1970, për të cilën ai kishte shërbyer.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme