Imran Khan zgjidhet kryeministër i Pakistanit

Prishtinë | 17 Gus 2018 | 19:28 | Nga

Deputetët pakistanezë kanë votuar për të zgjedhurish-yllin e kriketit, Imran Khan, si kryeministër i ardhshëm i vendit.

Khan fitoi 176 vota, që përbënin shumicën nga 342 vendet në Dhomën e Ulët të Parlamentit të Pakistanit.

Kryeministri i ri, Imran Khan, pritet të marrë detyrën pas një ceremonie betimi të planifikuar që të mbahet më 18 gusht.

Sfiduesi më i afërt i Imran Khanit ishte Shahbaz Sharif, nga Lidhja Myslimane e Pakistanit, si dhe ish-kryeministri Nawaz Sharif.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme