India ndalon cigaret elektronike

Prishtinë | 20 Sht 2019 | 18:11 | Nga Ekonomia Online

India ka marrë vendim për ndalimin e prodhimit, importit dhe shitjes së cigareve elektronike, duke thënë se ato paraqesin rrezik për shëndetin.

Një urdhër ekzekutiv ishte miratuar që ndalonte produktet e tymosjes elektronike për shkak të ndikimit të tyre tek të rinjtë, tha Ministri i Financave Nirmala Sitharaman.

Nuk është e qartë nëse urdhri do të ndalojë përdorimin e pajisjeve për tymosje.

India ka më shumë se 100 milionë duhanpirës të rritur, duke e bërë atë një treg të madh potencial për kompanitë e cigareve elektronike.

Ndalimi do të përfshijë burgim deri në tre vjet për shkelësit.

Produktet tradicionale të duhanit nuk preken.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme