India përdor trenat për t’i trajtuar pacientët

Prishtinë | 28 Pri 2021 | 10:12 | Nga Ekonomia Online

Autoritetet në Indi po i kthejnë trenat në pajisje themelore mjekësore, ndërsa spitalet mbushen dhe pacientët kthehen.

India ka kaluar një prag tjetër tragjik pasi regjistroi 200,000 vdekje nga COVID-19 që nga e marta.

Vendi gjithashtu regjistroi më shumë se 3,000 viktima në një ditë për herë të parë, me zyrtarë që thanë se 3,286 njerëz vdiqën të martën. Një rritje e fundit e infeksioneve ka sjellë vendin në gjunjë – dy milionë infeksione u regjistruan në vetëm një javë.

India aktualisht ka numrin e katërt më të lartë të vdekjeve në botë, pas SHBA-ve, Brazilit dhe Meksikës. Megjithatë, në asnjë nga ato vende kriza nuk është aq urgjente sa aktualisht është në Indi, transmeton Klan Kosova.

Ja se si duket pjesa e brendshme e njërit nga trenat.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme