India regjistron rekord të vdekjeve ditore nga Covid-19

Prishtinë | 05 Maj 2021 | 09:07 | Nga Ekonomia Online

Vdekjet nga koronavirusi në Indi u rritën me një rekord prej 3,780 gjatë 24 orëve të fundit, një ditë pasi u bë vendi i dytë që kaloi numrin prej 20 milionë të infektuarve.

Numri i të infektuarve për 24 orë u rrit në 328.315, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë.

Shifrat nga Qeveria kanë treguar kulmin e infeksioneve, disa ditë më herët se sa mendohej, pasi virusi është përhapur më shpejtë se sa pritej.

Rritja e variantit shumë infektiv indian të koronavirusit ka bërë që spitaleve t’u mbarojnë shtretërit dhe oksigjeni derisa morgjet dhe krematoriumet e majta mbushen. Shumë njerëz kanë vdekur në ambulanca dhe parkingje makinash duke pritur për një shtrat ose oksigjen.

Dy trena “oksigjen ekspres” arritën në Delhi të mërkurën duke mbajtur oksigjen të lëngshëm të nevojshëm, tha Ministri i Hekurudhave Piyush Goyal në Twitter. Mbi 25 trena kanë dërguar deri më tani oksigjen në pjesë të ndryshme të Indisë.

Qeveria e Indisë thotë se ka mjaft furnizime me oksigjen por shpërndarja është penguar nga problemet e transportit.

Rritja e infeksioneve në Indi ka përkuar me një rënie dramatike të vaksinimeve për shkak të problemeve të furnizimit dhe lindjes.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme