India shënon rekord në numrin e rasteve ditore me koronaviurs, mbi 100 mijë

Prishtinë | 05 Pri 2021 | 08:37 | Nga Ekonomia Online

India për herë të parë ka regjistruar 103.000 raste me koronavirus të hënën, hera e parë që numri është rritur në gjashtë shifra, si çelës për të hyrë në mbyllje.

Shumica e rasteve të hënën janë regjistruar në Maharashtra, 57.7000, ku u urdhërua që të mbyllen dyqanet joprimare dhe të hyhet në një shtet ndalimi në mbrëmje dhe fundjavë gjithashtu të ndalohen edhe tubimet e mëdha.

Numri i rasteve totale ka shkuar në 12.59 milionë duke e kapur shpejtë Brazilin i cili në valën e fundit kishte 13 milionë raste.

India tash ka 741.830 raste aktive dhe ka regjistruar 165.101 të vdekur nga koronavirusi, ka thënë Ministria e Shëndetësisë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme