Iraku sulmon ISIS-in në Siri, lë 36 të vdekur

Prishtinë | 22 Pri 2018 | 16:47 | Nga

Ushtria irakiane kreu sulme ajrore mbi pozicionet e Shtetit Islamik në Siri në të cilin u vranë 36 ekstremistë, duke përfshirë disa nga udhëheqësit në Siri.

Kjo është bërë e ditur sot nga një zëdhënës i ushtrisë irakiane.

Ai tha se aeroplanë luftarakë irakianë sulmuan fabrikën e eksplozivëve të Shtetit Islamik dhe pozita të tjera në Siri, pas sulmeve më 19 prill.

Reuters shkruan se ky ishte një nga sulmet e rralla ajrore që Iraku ka kryer përtej kufijve të vet.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme