Irani i ankohet OKB-së për sanksionet e Amerikës

Prishtinë | 01 Gus 2017 | 16:16 | Nga

Irani është ankuar në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për sanksionet e vendosura nga Shtetet e bashkuara të Amerikës ndaj Teheranit në muajin korrik, dhe vuri në dukje se këto sanksione janë një shkelje e marrëveshjes bërthamore që Teherani kaarritur me fuqitë e mëdha, tha sot kryetari i Parlamentit iranian Ali Larijani.

“Trupi i kontrollit të marrëveshjeve bërthamore ka vlerësuar sanksione të reja amerikane dhe Teherani arriti në përfundimin se ato janë në kundërshtim me marrëveshjen bërthamore”, tha Larijani, raporton Reuters duke iu referuar agjencisë iraniane Tasnim.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme