Irma drejtohet kah Tampa pas shkatërrimeve në Karaibe

Prishtinë | 10 Sht 2017 | 14:28 | Nga

Parashikimet më të reja thonë se uragani Irma do ta qëlloj në mënyrë direkte qytetin Tampa në Floridë të Shteteve të Bashkuara, pasi kjo stuhi po afrohet duke lënë pas vetes shkatërrime në Kubë dhe në ishujt e tjerë të Karaibeve.

Irma, prej kategorisë 5 që është tejet e lartë, ishte cilësuar në kategorinë 3, derisa e goditi bregdetin kuban.

Megjithatë, ende ka erëra me shpejtësi më të madhe se 200 kilometra në orë.

Zyrtarët kanë raportuar dëmë të mëdha përgjatë bregut qendror dhe verior të Kubës gjatë ditës së djeshme, ndërsa më së shumti është prekur rajoni, Ciego de Avila Province.

Sot në mëngjes, derisa stuhia lëvizte kah Florida Keys, uragani është forcuar dhe u klasifikua në kategorinë 4, me erëra deri në 210 kilometra në orë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme