Ish-presidenti i Brazilit dënohet për korrupsion

Prishtinë | 12 Kor 2017 | 20:18 | Nga

Ish-presidenti brazilian, Luiz Inacio Lula da Silva është dënuar për korrupsion me nëntë vjet e gjysmë burgim.

Të mërkurën, gjyqtari e gjeti atë fajtor për pranimin e ryshfetit nga firma inxhinierike OAS në formën e një apartamenti në bregdet në këmbim të ndihmës së tij në fitimin e kontratave me kompaninë shtetërore të naftës.

Lula ka hedhur këto pretendime për përfshirjen e tij në skandalin e korrupsionit të lidhur me kompaninë shtetërore të naftës Petrobras.

Ai thotë se gjykimi është i motivuar politikisht duke mohuar se ka kryer ndonjë vepër penale, transmeton Klan Kosova.

Ky rast është i pari prej pesë akuzave kundër tij.

Lula ka shërbyer tetë vjet si president deri në vitin 2011 dhe ka sugjeruar që ai të kandidojë përsëri në zgjedhjet e vitit të ardhshëm për Partinë e Punëtorëve të krahut të majtë.

Të ngjashme