Italia do të shpallë gjendje emergjente pas përmbytjeve në Venecia

Prishtinë | 14 Nën 2019 | 16:42 | Nga Ekonomia Online

Italia ka vendosur të deklarojë gjendje të jashtëzakonshme në Venecia pasi qyteti italian u përfshi nga nivelet e larta të ujit prej 1.87 metra, duke përmbytur bazilikën historike dhe la pa energji elektrike disa shëpi.

A view inside the flooded St Mark's Basilica in Venice during an exceptional high tide, 13 November 2019

Më shumë se 80% e qytetit, një vend i trashëgimisë botërore në Unesco, ishte nën ujë kur baticat ishin në vlerat më të larta.

Kryeministri i Italisë Giuseppe Conte, e përshkroi përmbytjen si “një goditje në zemrën e vendit tonë”.

Ai tha se qeveria tani do të veprojë shpejt për të siguruar fonde dhe resurse.

“Më dhemb të shoh qytetin kaq të dëmtuar, trashëgiminë e tij artistike të komprometuar, aktivitetet e tij tregtare në gjunjë”, tha Conte, i cili vizitoi rajonin vonë të mërkurën.

St Mark's Square in Venice, Italy, is covered in water during an exceptional high tide, 13 November 2019

Ai tha se qeveria do të përshpejtojë ndërtimin e mbrojtjeve strukturore për qytetin, duke iu referuar të ashtuquajturit projekti Mose – një sistem pengesash hidraulike për të mbyllur lagunën në rast të rritjes së niveleve të detit dhe stuhive të dimrit.

Kryeministri pritet të njoftojë masat e urgjencës më vonë të enjten.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme