Izraeli heq dënimin për ushtarin që vrau palestinezin

Prishtinë | 19 Mar 2018 | 18:22 | Nga

Elor Azaria, që ishte vetëm 18 vjeç në kohën e incidentit vdekjeprurës, tani është vendosur që të lirohet më 10 maj.

Një gjykatë izraelite sot ka ndryshuar dënimin e ushtarit izraelit të dënuar për vrasjen e një palestinezi të paarmatosur në vitin 2016, raporton Anadolu Agency.

E përditshmja izraelite “Yedioth Ahronoth” raportoi se një gjykatë ushtarake kishte pranuar një kërkesë për lirim të parakohshëm të ushtarit të dënuar.

Elor Azaria, që ishte vetëm 18 vjeç në kohën e incidentit vdekjeprurës, tani është vendosur që të lirohet më 10 maj.

Gushtin e kaluar, Azaria u dënua me 18 muaj burg pasi u dënua për vrasjen e Abdel-Fattah al-Sharif, një palestinez i ri, në qytetin Hebron të Bregut Perëndimor në mars të vitit 2016.

Presidenti izraelit, Reuven Rivlin, kishte hedhur poshtë kërkesën e mëparshme për falje të Azaria.

Megjithatë, shumë figura izraelite të krahut të djathtë, thonë se Azaria kurrë nuk duhej dënohej.

Shtatorin e kaluar, shefi i shtabit të ushtrisë izraelite, Gadi Eizenkot, e zbuti dënimin e Azaria në vetëm 14 muaj burg.

Azaria u bë objekt hetimi pasi një aktivist i të drejtave e filmoi atë duke e qëlluar për vdekje al-Sharif, i cili ishte i paarmatosur dhe i plagosur në kohën e incidentit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme