Izraeli shqyrton rastet e inflamacionit të zemrës te të vaksinuarit me Pfizer

Prishtinë | 26 Pri 2021 | 08:25 | Nga Ekonomia Online

Ministria e Shëndetësisë e Izraelit tha të dielën se po shqyrton një numër të vogël të rasteve të inflamacionit të zemrës te njerëzit që kishin marrë vaksinën COVID-19 të Pfizer, megjithëse nuk ka nxjerrë ende ndonjë përfundim.

Pfizer tha se nuk ka vërejtur një normë më të lartë të gjendjes sesa normalisht pritej në popullatën e përgjithshme.

Koordinatori i përgjigjes për pandeminë e Izraelit, Nachman Ash, tha se një studim paraprak tregoi “dhjetëra incidente” të miokarditit që ndodhin midis më shumë se pesë milionë njerëzve të vaksinuar, kryesisht pas dozës së dytë, raporton reuters.

Ash tha se ishte e paqartë nëse kjo ishte jashtëzakonisht e lartë dhe nëse ishte e lidhur me vaksinën. Shumica e rasteve u raportuan midis njerëzve deri në moshën 30 vjeç, transmeton Telegrafi.

“Ministria e Shëndetësisë aktualisht po shqyrton nëse ka një shumë raste (shkalla e sëmundjes) dhe nëse mund t’i atribuohet vaksinave”, tha Ash.

Përcaktimi i një lidhjeje, tha ai, do të ishte e vështirë sepse miokarditi, një gjendje që shpesh kalon pa ndërlikime, mund të shkaktohet nga një larmi virusesh dhe një numër i ngjashëm i rasteve u raportuan në vitet e mëparshme.

Pfizer, i pyetur nga reuters në lidhje me rishikimin, tha se është në kontakt të rregullt me Ministrinë e Shëndetësisë të Izraelit për të rishikuar të dhënat për vaksinën e saj.

Izraeli ka qenë një udhëheqës botëror në shtrirjen e tij të vaksinimit, me afër 60 për qind të 9.3 milionë popullsisë që kanë marrë vaksinën Pfizer.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme