Izraeli vazhdon operacionet për arrestimin e palestinezëve

Prishtinë | 28 Nën 2018 | 09:27 | Nga Ekonomia Online

Forcat izraelite kanë arrestuar 16 palestinezë në bastisjet që kanë ndërmarrë në Bregun Perëndimor të pushtuar, transmeton (AA).

Ushtria izraelite tha në një deklaratë se palestinezët janë arrestuar me akuzën e “përfshirjes në aktivitete terroriste”, pa dhënë detaje mbi natyrën e këtyre aktiviteteve.

Sipas njoftimit, palestinezët e arrestuar janë dërguar në burgun e rajonit për t’u marrë në pyetje.

Ushtria izraelite shpesh kryen fushata të mëdha të arrestimit në Bregun Perëndimor dhe Kudsin Lindor të okupuar me pretekste të ndryshme.

Sipas shifrave palestineze, rreth 6.500 palestinezë vazhdojnë të vuajnë në burgjet e Izraelit, duke përfshirë qindra gra dhe qindra të mitur.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme