Japonia heq gjendjen e jashtëzakonshme

Prishtinë | 25 Maj 2020 | 11:58 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri japonez Shinzo Abe ka hequr gjendjen e jashtëzakonshme mbarëkombëtare të vendit, duke i dhënë fund kufizimeve në zonat e mbetura ku urdhri ishte akoma në fuqi.

“Ne kemi pasur kritere shumë të rrepta për të hequr gjendjen e jashtëzakonshme. Ne kemi gjykuar se i kemi përmbushur këto kritere,” tha Abe në një fjalim televiziv para kombit të hënën.

Kryeministri tha se vendi kishte arritur të kontrollonte përhapjen e Covid-19 që nga lëshimi i urdhrit në disa zona më 7 prill, më pas duke e zgjatur atë në të gjithë vendin, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Japonia ishte duke lehtësuar kufizimet që nga mesi i majit, por mbajti disa zona, përfshirë Tokion, nën vëzhgim për të siguruar që shpërthimi ishte përmbajtur.

Japonia ka regjistruar 820 vdekje të lidhura me Coronavirusin dhe 16.550 infeksione.

Të ngjashme