“Jelek verdhët” tajvanez shpresojnë të kenë sukses si francezët

Prishtinë | 27 Dhj 2018 | 11:52 | Nga Ekonomia Online

Mijëra tajvanez, protestuan për herë të tretë brenda një jave, të cilët kërkuan taksa më të ulëta dhe trajtimin e drejtë të mosmarrëveshjeve tatimore.

Sipas protestuesve kjo protestë erdhi si frymëzim i asaj në Francë, pasi sipas tyre shkaku i protestës Macro tërhoqi vendimin për rritjen e taksave, ata këtë e quajnë sukses.

Kështu me këto protesta edhe tajvanezët mendojnë se do të arrijnë qëllimet e tyre, kështu ata kanë veshur jelek të verdhë si ata në Francë.

Ata bërtisnin me slogane të ndryshme para objektit të Ministrisë së Financave në Taipei, përcjell Klan Kosova.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme