Jemen, forcat Houthi rivendosen në Hodeidah

Prishtinë | 29 Dhj 2018 | 09:28 | Nga Ekonomia Online

Forcat e Houthi të Jemenit kanë filluar të ri-vendosen brenda portës së qytetit Hodeidah, si pjesë e marrëveshjes së paqes të sponsorizuar nga OKB-ja , e cila është nënshkruar në Suedi më parë këtë muaj, tha një burim i OKB-së të shtunën.

Sipas Reuter Të dyja palët, Houthis-i i lidhur me Iranin dhe qeveria me mbështetjen e Arabisë Saudite, ranë dakord për një armëpushim në provincën Hodeidah dhe tërheqjen e forcave të tyre të armatosura gjatë takimeve që u zhvilluan në Suedi

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme