“Jo, Barack Obama nuk e formoi ISIS-in”

Prishtinë | 12 Gus 2016 | 09:51 | Nga

Gjatë fushtës së tij në Florida, presidenti i mundshëm i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka akuzuar Barack Obama se ishe ai që ka krijuar ISIS-in.Ndërsa sipas analistëve kjo dhe shumë gjëra që thotë Trumpi nuk janë aspak të vërteta, raporton CNN, transmeton lajmi.net.

Sipas analistëve ISIS u formua nga jordanezi Abu Musab al-Zarqawi, i cili themeloi paraardhësen e identitetit të Al Kaedës në Irak.

“Obama është duke luftuar shumë fortë me këto forca terroriste, dhe shumë herë ka paralajmëruar se ky është kërcënim global që duhet parandaluar me çdo kusht”, thonë analistët amerikan.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme