Kafeja në Zvicër vazhdon të jetë më e shtrenjta në botë

Prishtinë | 06 Sht 2020 | 14:26 | Nga Ekonomia Online

Ja sa kushton një filxhan kafe në Zvicër

Kafeja në Zvicër është më e shtrenjta në botë sipas çmimeve që raportohen në të gjitha shtetet.

Duke kushtuar një mesatare prej 3,65 CHF në Indeksin e Çmimit të Kafesë, me Kopenhagenin, Bazelin, Bernën dhe Gjenevën u renditen respektivisht në pesëshen e parë të Indeksit zyrtarisht, transmeton albinfo.ch.

Po ashtu, duhet theksuar se Zvicra ishte gjithashtu origjina e kafesë së çastit kur kompania Nestlé, e filluar nga biznesmeni zviceran Henri Nestlé më 1867, krijoi Nescafe më 1938.

Kujtojmë se muaj më parë është bërë edhe një studim rreth çmimeve të një filxhani kafje në 75 qytete të botës nga kompania për menaxhimin dixhital Service Partner ONE. Studimi mbulon një total prej 75 qytetesh, në 36 vende të botës.

Me një çmim të lartë prej 3.24 euro (3.48 franga), doli të jetë edhe Cyrihu, së bashku me Bazelin, Bernën dhe Gjenevën si qyetet më të shtrenjta në botë për kafenë. 

Të ngjashme