Kalifornia bëhet gati për terrin e paralajmëruar, dy milionë banorë do të mbesin pa energji elektrike për shtatë ditë

Prishtinë | 08 Tet 2019 | 11:51 | Nga Ekonomia Online

Afro dy milionë banorë në afërsi në Kaliforni mund të mbesin pa energji elektrike, për shkak të erërave të forta që po kërcënojnë të shkaktojnë zjarre.

Kompania “Pacific Gas and Electricity” ka njoftuar se do të shkyçin energjinë elektrike për shkaqe sigurie, duke u bërë thirrje qytetarëve dhe bizneseve që të përgatiten të mbesin pa energji për afro shtatë ditë.

Rryma do të shkyçet edhe në 67 shkolla, e meteorologët kanë njoftuar se të premten do të fillojnë të fryjnë erëra të forta, që sipas gjitha gjasave do ta shpërndajnë zjarrin në zona të ndryshme.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme