Kanali Disney+ nis në Hong Kong, pa episodin e Simpsons me protestat e vitit 1989 për demokraci në Kinë

Prishtinë | 29 Nën 2021 | 09:56 | Nga Ekonomia Online

Një episod i Simpsons në të cilin familja amerikane e filmave vizatimorë viziton Sheshin Tiananmen mungon në kanalin e transmetimit të Disney-t në Hong Kong.

Versioni Hong Kong i Disney+ filloi transmetimin këtë muaj dhe klientët vunë re se një episod i Simpsons me Kinën mungonte. Episodi 12 i sezonit 16, i cili u transmetua për herë të parë në 2005, paraqet familjen që shkon në Kinë për të tentuar të adoptojë një fëmijë. Ata gjithashtu vizitojnë sheshin Tiananmen të Pekinit, vendi i një goditjeje vdekjeprurëse kundër protestuesve të demokracisë në vitin 1989.

Në karikaturë ka një tabelë në shesh që shkruan “Në këtë faqe, në 1989, asgjë nuk ndodhi”, një shenjë satirike ndaj fushatës së Kinës për të pastruar kujtimet e asaj që ndodhi.

Nuk është e qartë nëse Disney+ e hoqi episodin apo ishte urdhëruar nga autoritetet. Gjigandi i argëtimit nuk i është përgjigjur kërkesave për koment, as qeveria e Hong Kongut, shkruan Theguardian.

Kur kanali i Disney+ në Hong Kong u kontrollua të hënën, episodet 11 dhe 13 të sezonit 16 ishin në dispozicion, por jo 12. Deri vonë, Hong Kongu mburrej me liri të konsiderueshme artistike dhe politike në krahasim me kontinentin. Por autoritetet aktualisht po e transformojnë qytetin pas protestave të mëdha dhe shpesh të dhunshme të demokracisë dy vjet më parë.

Përmbajtja që satirizon Kinën është ende e disponueshme në platforma të tjera transmetimi në Hong Kong. Kanali i Netflix në këtë shtet aktualisht po shfaq ende Band in China, një episod i serialit vizatimor South Park. Në atë episod, një nga personazhet përfundon në një kamp pune kinez dhe pjesa më e madhe e shfaqjes hedh poshtë vullnetin e markave amerikane për t’iu përmbajtur rregullave të censurës kineze për të fituar para.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme