Kandidati për president të Amerikës dërgohet në spital, anulohen të gjitha eventet

Prishtinë | 02 Tet 2019 | 17:22 | Nga Ekonomia Online

Kandidati për të fituar nominimin për zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, Bernie Sanders, 78 vjeçar, ka qenë në spital për t’i marrë dy stenta pas bllokimit të arterieve.

Ai u pranua pas një dhimbjeje në gjoks gjatë një eventi në fushatë, të martën mbrëma në Las Vegas, Nevada.

Një deklaratë nga një këshilltar i lartë i tij tha që fushata e Sandersit ka anuluar të gjitha “eventet dhe paraqitjet e ardhshme deri në një njoftim tjetër.”

Z.Sanders ka njoftuar më herët se fushata e tij kishte mbledhur mbi 20 milionë euro, shkruan Periskopi.

Këshilltari i lartë i senatorit të Vermentit, Jeff Weaver, deklaroi gjatë ditës së sotme: “Pas vlerësimeve e testimeve të mëtejshme mjekësore u gjet se ai kishte një bllokim në një prej arterieve dhe dy stenta i ishin vendosur suksesshëm.”

Ai më tej shtoi se Sanders po fliste dhe se ishte në gjendje të mirë, por do të pushonte në ditët e ardhshme.

Sanders është i treti në garën demokrate për të fituar nominimin për garën presidenciale, pas Joe Bidenit dhe Elizabeth Warrenit.

Të ngjashme