Kazakistani e çon në 7 vjet mandatin e Presidentit, por veç një herë zgjedhjen në detyrë

Prishtinë | 16 Sht 2022 | 14:05 | Nga Ekonomia Online

Parlamenti i Kazakistanit ka ndryshuar kushtetutën, duke e zgjeruar mandatin presidencial në shtatë vjet nga çasti i marrjes së detyrës, duke e bërë kështu postin më jetëgjatë zyrtar në sferën politike kazake.

Megjithatë, vetëm një herë, mund të zgjidhet dikush në këtë post, duke e limituar ndjeshëm postin.

Kjo ka ardhur pas vendimit për të ndryshuar sërish kryeqytetin, nga Nur Sulltan në Astana, e cila ka qenë qendra e kahershme ekonomike e vendit dhe qyteti më i madh.

Presidenti i Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev ka ra dakord të rivendosë emrin e mëparshëm të kryeqytetit të vendit vetëm tre vjet pasi ai e riemëroi atë për nder të paraardhësit të tij, tha zëdhënësi i tij.

Zëdhënësi i Tokayev, Ruslan Zheliban, tha se presidenti ra dakord për ndryshimin e emrit pas një nisme nga një grup deputetësh.

Një nga lëvizjet e para të Tokayevit pas marrjes së detyrës në vitin 2019, pasi presidenti Nursultan Nazarbayev dha dorëheqjen, ishte thirrja që kryeqyteti i Kazakistanit, Astana, të quhej Nur-Sulltan.

Nazarbayev, i cili udhëhoqi vendin për tre dekada nën Bashkimin Sovjetik dhe pasi fitoi pavarësinë në 1991, e zhvendosi kryeqytetin nga Almaty në Astana në vitin 1997. Lëvizja u vu gjerësisht në pikëpyetje për shkak të izolimit relativ të qytetit në stepat veriore dhe dimrave famëkeq të ftohtë në të cilat temperaturat bien deri në -51 gradë Celsius.

Ai e shndërroi qytetin në një vend ekspozimi të arkitekturës luksoze, duke përfshirë një kullë vëzhgimi.

Pasi dha dorëheqjen, Nazarbayev mbajti ndikim të madh si kreu i partisë në pushtet të qarkut dhe këshillit të sigurisë. Tokajev e largoi atë nga ato poste pas trazirave vdekjeprurëse në janar, të cilat vareshin pjesërisht nga pakënaqësia me pushtetin që Nazarbayev ende zotëronte.

Në qershor, kazakët votuan me shumicë dërrmuese për ndryshimet kushtetuese në një referendum pasi trazirat i dhanë fund kontrollit prej tre dekadash të Nazarbayev në vendin më të pasur të Azisë Qendrore.

Gjakderdhja e janarit, e cila erdhi si rezultat i protestave paqësore për rritjen e çmimeve të karburantit të makinave, la më shumë se 230 njerëz të vdekur dhe bëri që autoritetet të thërrisnin trupa nga një bllok sigurie i udhëhequr nga Rusia.

Të ngjashme