Këta janë dy “më të kërkuarit” për të cilët SHBA ofron 10 milionë dollarë

Prishtinë | 13 Nën 2019 | 18:54 | Nga Ekonomia Online

Osama bin Laden ka vdekur. Dhe në javët pas vdekjes së “Kalifit” të parë të ISIS-it, Abu Bakr al-Baghdadi, Departamenti i Shtetit njoftoi një shpërblim prej 10 milionë dollarësh për ata që ofrojnë informacione rreth dy anëtarëve të armikut të vjetër, al-Kaedës.

Sipas mediave të huaja, Michael Evanoff, ndihmës sekretari për sigurinë diplomatike, u tha gazetarëve se Departamenti i Shtetit po ofronte një shpërblim për dy anëtarët e moshuar të al-Kaedës në Gadishullin Arabik.

View image on Twitter

Shtetet e Bashkuara pretendojnë se dy anëtarët e grupit terrorist kanë inkurajuar anëtarët e saj për të bërë sulme kundër Shteteve të Bashkuara dhe qytetarëve të saj.

https://twitter.com/Rewards4Justice/status/1192487540693045249/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1192487540693045249&ref_url=https%3A%2F%2Ftelegrafi.com%2Fosama-bin-laden-e-al-baghdadi-nuk-jane-por-keta-jane-dy-te-kerkuarit-per-te-cilet-shba-ofron-10-milione-dollare%2F

Al-Qosi thuhet se është një sudanez i cili ishte shoferi i Osama bin Ladenit dhe kuzhinier nga viti 2006 deri në 2010.

Ndërsa Al-Awlaki është një komandant i lartë i Al-Kaeda në Gadishullin Arabik i cili ishte gjithashtu një komandant fushor duke luftuar pushtimin e udhëhequr nga Sauditët në Jemen. /Telegrafi/

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme