Kim Jong-un pritet të takojë udhëheqësin e Koresë së Jugut

Prishtinë | 06 Mar 2018 | 13:13 | Nga

Krerët e Koresë së Veriut dhe të Koresë së Jugut do të takohen në një samit të dy vendeve muajin e ardhshëm, ka thënë i dërguari i Seul pas një udhëtimi të rrallë në Phenian.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, tha gjithashtu se ishte i gatshëm të fliste me SHBA-në rreth heqjes së armëve bërthamore, njofton Klan Kosova.

Ka pasur programe të mëparshme për të ngrirë armë bërthamore, por Veriu nuk ka arritur të mbajë zotimet e veta thuhet në raportimin e BBC.

Të dy vendet gjithashtu ranë dakord të hapnin një linjë telefonike mes dy udhëheqësve.

Njoftimi ndjek një vizitë të rrallë në Phenian nga zyrtarë të lartë të Koresë së Jugut, të cilët kishin darkë me udhëheqësin normalisht të tërthortë të hënën.

Ata ishin zyrtarët e parë nga Seuli për të takuar Kim pasi ai erdhi në pushtet.

Udhëtimi ishte pjesë e një valë lëvizjesh të afrimit rreth Olimpiadës Dimërore të muajit të kaluar.

Koreja e Jugut komentoi shkurtimisht në takim, duke thënë se vizita nuk ishte “zhgënjyese” dhe të dy palët kishin arritur një “marrëveshje të kënaqshme” për mbajtjen e bisedimeve të ardhshme.

Të dërguarit specialë u kthyen në Seul të martën në mëngjes.

Delegacioni pritet të vizitojë Washingtonin më vonë këtë javë për të njoftuar zyrtarët e SHBA për bisedimet e tyre në veri.

SHBA ka thënë se është “optimistë me kujdes” për përmirësimin e kontakteve Veri-Jug, por përjashtoi bisedimet zyrtare me Phenianin nëse nuk është gati të heqë dorë nga armët e saj bërthamore.

Gjatë Olimpiadës, SHBA-të pohuan se gjestet e Koresë së Veriut të afrimit do të mbanin pak peshë pa një angazhim të tillë, njofton Klan Kosova.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme