Kim Jongun mbikëqyri testin e tretë të raketës hipersonike të lëshuar nga Koreja e Veriut

Prishtinë | 12 Jan 2022 | 08:28 | Nga Ekonomia Online

Koreja e Veriut thotë se ka kryer një tjetër provë rakete hipersonike, nën mbikëqyrjen e liderit të saj, Kim Jong-un.

Media shtetërore tha se raketa e lëshuar të martën kishte bërë me sukses një kthesë, përpara se të godiste objektivin e saj në det rreth 1,000 km larg.

Kjo shënon testin e tretë të raportuar nga Koreja e Veriut të një rakete hipersonike dhe prania e Kim Jong-un mund të tregojë se teknologjia është përmirësuar, thonë analistët.

Rritja e fundit në testime duket se mbështet qëllimet e deklaruara të Kim Jong-un për Vitin e Ri, ku ai u zotua të forcojë aftësitë mbrojtëse të Koresë së Veriut.

Kjo vjen pasi gjashtë vende, përfshirë SHBA-në, lëshuan një deklaratë të përbashkët duke dënuar testin e dukshëm të javës së kaluar dhe duke i kërkuar veriut të ndërpresë “veprimet destabilizuese” në rajon.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme