Kina heq nga detyra disa zyrtarë pasi numri i vdekjeve nga koronavirusi kalon mbi 1000

Prishtinë | 11 Shk 2020 | 07:33 | Nga Ekonomia Online

Kina ka larguar disa zyrtarë të vjetër për mënyrën se si trajtuan shpërthimin e koronavirusit – pasi numri i vdekjeve kaloi numrin 1000.

Sekretari i partisë për Komisionin e Shëndetit në Hubei dhe kreu i komisionit ishin midis atyre që humbën punën.

Ata janë zyrtarët më të vjetër që u larguan poshtë deri më tani.

Zëvendësdrejtori i Kryqit të Kuq vendor gjithashtu u hoq për “braktisje detyre” për “trajtimin e donacioneve”.

Të dy zyrtarët e partisë Hubei do të zëvendësohen nga një figurë kombëtare – zv / drejtori i Komisionit Kombëtar të Shëndetit të Kinës, Wang Hesheng.

Të hënën, rreth 103 vdiqën vetëm në provincën Hubei, që u bë një rekord ditor dhe rriti numrin e të vdekurve deri në 1016.

Por numri i infeksioneve të reja në shkallë vendi ishte zvogëluar gati 20% nga një ditë më parë, nga 3.062 në 2.478.

Komisioni Shëndetësor i Hubei konfirmoi të hënën 2.097 raste të reja në provincë, nga 2,618 sa ishin një ditë më parë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme