Kina konfirmon rastin e parë me variantin Omicron

Prishtinë | 14 Dhj 2021 | 09:10 | Nga Ekonomia Online

Provinca kryesore prodhuese kineze e Zhejiang po lufton grupin e saj të parë me COVID-19 këtë vit, me dhjetëra mijëra qytetarë në karantinë dhe zona të goditura nga virusi që po pezullojnë operacionet e biznesit, zvogëlojnë numrin e fluturimeve dhe anulojnë ngjarjet.

Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, lajmi vjen pasi autoritetet shëndetësore raportuan rastin e parë të vendit të variantit të coronavirusit Omicron në qytetin port verior të Tianjin.

Gazeta shtetërore Tianjin Daily raportoi të hënën se infeksioni me Omicron u zbulua te një udhëtar që mbërriti në qytet nga jashtë më 9 dhjetor, duke shtuar se pacienti aktualisht po trajtohet i izoluar në spital.

Të martën, agjencia e lajmeve Xinhua raportoi 37 raste shtesë të konfirmuara të COVID-19 të transmetuara në vend në qytetin Shaoxing të Zhejiang, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve të konfirmuara të transmetuara në vend në 144.

Më parë, e gjithë provinca Zhejiang raportoi 74 raste simptomatike të transmetuara në nivel lokal më 12 dhjetor – pothuajse dyfishi i 38 rasteve të një dite më parë.

Përhapja në tre qytete të Zhejiang – Ningbo, Shaoxing dhe Hangzhou – po zhvillohej me një shpejtësi “relativisht të shpejtë”, ndërsa situata në mbarë vendin ishte kryesisht e qëndrueshme, tha të shtunën zyrtari i Komisionit Kombëtar të Shëndetësisë, Wu Liangyou.

Autoritetet shëndetësore raportuan gjithashtu se disa nga rastet e reja thuhet se janë nga lloji i ri Delta, “nën-linja AY.4”, sipas Xinhua.

Përpara shpërthimit aktual, Zhejiang – shtëpia e një numri ndërmarrjesh të vogla dhe të mesme, shumë prej të cilave janë eksportues – raportoi vetëm një rast lokal në vitin 2021.

Kështu, më shumë se një duzinë kompani të listuara në Kinë thanë se kishin pezulluar prodhimin në pjesë të Zhejiang për shkak të kufizimeve të shtrënguara të COVID-19.

Shpërthimet në dhjetëra qytete kineze këtë vit mbetën më të vogla se shumë jashtë shtetit, por qeverive lokale iu tha që të sigurojnë që infeksionet të zbulohen dhe të frenohen sa më shpejt që të jetë e mundur për të parandaluar përhapjen e mëtejshme, duke shkaktuar frenime që kanë çuar në ndërprerje të herëpashershme të udhëtimit dhe turizmit.

Më shumë se 50,000 njerëz në Zhejiang janë karantinuar në objektet e centralizuara dhe janë monitoruar kushtet shëndetësore të gati gjysmë milioni njerëzve, tha të hënën një zyrtar provincial shëndetësor. Provinca bregdetare ka një popullsi prej 64.6 milionë banorësh.

Zhejiang ka urdhëruar agjencitë e udhëtimit të pezullojnë organizimin e udhëtimeve turistike që lidhin provincën dhe zona të tjera dhe gjithashtu ka ndaluar ngjarjet sportive të nivelit të provincës.

Wenzhou dhe Yiwu, dy qytete në Zhejiang që ende nuk kanë raportuar raste lokale nga shpërthimi i fundit, urdhëruan mbylljen e vendeve argëtuese si baret dhe sallonet e shahut dhe kartave.

Deri më 12 dhjetor, Kina kontinentale kishte 99,780 raste simptomatike, përfshirë ato që vinin nga jashtë. Numri i të vdekurve mbeti i pandryshuar në 4,636.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme