Kina trajnon pilotët që ta targetojnë SHBA-në?

Prishtinë | 17 Gus 2018 | 18:29 | Nga

Kina është duke zhvilluar në mënyrë aktive flotën e saj të bombave me rreze të gjatë.

Sipas një raporti të ri në Pentagon, kjo po bëhet për të trajnuar pilotët e saj për misione që synim kanë SHBA-në, shkruan CNN, njofton Klan Kosova.

“Raporti Vjetor mbi Zhvillimet Ushtarake dhe të Sigurisë që përfshin Republikën Popullore të Kinës” është një raport i qeverisë amerikane i mandatuar nga Kongresi, i cili detajon zhvillimet ushtarake kineze gjatë vitit të kaluar.

Raporti i këtij viti gjithashtu pohon se Kina po ndjek një aftësi bërthamore ndaj sulmuesve të saj me rreze të gjatë duke thënë se forca ajrore kineze “është ri-caktuar në një mision bërthamor”.

“Vendosja dhe integrimi i bombarduesve të aftë për bërthamore do të ofronte për herë të parë Kinën me një treshe bërthamore të sistemeve të shpërndarjes të shpërndara nëpër tokë, det, dhe ajër”, tha raporti.

Shtetet e Bashkuara lëshuan një strategji të re të mbrojtjes në fillim të vitit 2018 ku shpallën “garat strategjike afatgjata me Kinën” si një nga sfidat më të mëdha të ushtrisë amerikane.

Sipas raportit të së enjtes, Kina po punon për një “bombardues strategjik me rreze të gjatë me rreze të gjatë me një aftësi bërthamore që mund të funksionojë brenda 10 viteve të ardhshme”, përveç sulmuesve që tashmë operon.

Në një shfaqje të zgjerimit të fuqisë së Pekinit, ushtria kineze zbriti bombarduesit bërthamorë H-6K në një nga ishujt e tyre artificialë në Detin e Kinës Jugore për herë të parë në maj.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme