Kinë: Rënia e kulmit të minierës vret 21 persona

Prishtinë | 13 Jan 2019 | 10:50 | Nga Ekonomia Online

21 persona humbën jetën kur çatia e një miniere të qymyrit u shembë.

Aksidenti ndodhi rreth orës 16:30 të ditës lokale, të shtunën, pranë qytetit të Shenmu, në krahinën veri-lindore të vendit të Shaanxi, njofton Klan Kosova

87 njerëz punonin nën tokë dhe 66 shpëtuan në mënyrë të sigurt.

Agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua fillimisht njoftoi se 19 njerëz ishin vrarë, por shërbimet emergjente ende po kërkonin për dy të mitur të cilët ishin bllokuar. Ata u gjetën të vdekur të dielën në mëngjes.

Aksidentet vdekjeprurëse të minierave janë mjaft të zakonshme në Kinë. Sipas Administratës Kombëtare të Sigurisë së Minave të Qymyrit në vend, në vitin 2017 janë regjistruar 375 viktima të thëngjillit, një rënie prej rreth 30% në vitin e kaluar.

Shtatë minatorë u vranë në tetor në Chongqing, kur një kalim rrëzohej poshtë boshtit të minierës. Në tetor, 21 minatorë vdiqën në provincën Shandong lindore, kur shkëmbinjtë ranë dhe bllokuan një bosht.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme