Kjo është mënyra sesi Zelanda e Re do ta ndihmojë luftën e Ukrainës

Prishtinë | 15 Gus 2022 | 09:54 | Nga Ekonomia Online

Zelanda e Re po dërgon 120 personel ushtarak në Britaninë e Madhe për të ndihmuar në trajnimin e ukrainasve në luftimet e vijës së parë, ka thënë qeveria e Zelandës së Re.

Dislokimi do të mundësojë dy ekipe trajnimi të këmbësorisë që të pajisin rreth 800 personel ukrainas me aftësitë thelbësore për të qenë efektiv në luftim, duke përfshirë trajtimin e armëve, ndihmën e parë luftarake, ligjin operacional dhe aftësi të tjera, tha qeveria, raporton AlJazeera.

Kryeministrja Jacinda Ardern, gjatë një konference për shtyp ku njoftoi vendosjen, theksoi se trupat e Zelandës së Re nuk janë përfshirë dhe nuk do të angazhohen në luftime në Ukrainë.

Të ngjashme