Konflikti Turqi –Siri: “Nuk është kufiri ynë” thotë Trump

Prishtinë | 17 Tet 2019 | 08:13 | Nga Ekonomia Online

Presidenti amerikan Donald Trump ka thënë se inkursioni i Turqisë në Siri nuk është “kufiri ynë”, dhe i ka quajtur ish-aleatët e SHBA-ve kurdët “jo engjëj”.

SHBA po përballet me kritika të forta për tërheqjen e forcave të saj nga Siria, të cilat disa thonë se i dha Turqisë dritën e gjelbër për të filluar një ofensivë ndërkufitare kundër forcave të drejtuara nga kurdët, njofton Klan Kosova.

Trump u tha gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë se SHBA nuk është “agjent policie”.

“Ishte koha që ne të shkojmë në shtëpi,” tha ai.

Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA votoi për të dënuar tërheqjen e presidentit të forcave amerikane nga Siria, me demokratët dhe bashkë republikanët e zotit Trump duke aprovuar masën.

Kryetari i Dhomës Nancy Pelosi u tha më vonë gazetarëve se Trump kishte pasur një “shkrirje” gjatë një takimi me drejtuesit e kongresit për Sirinë, të cilën politikanët demokratikë përfundimisht u larguan pasi presidenti kinse e quajti atë një “politikan të nivelit të tretë”, sipas Senatorit Demokratik Chuck Schumer.

Nga ana e tij, zoti Trump synoi të njëjtën akuzë ndaj zonjës Pelosi.Klan.Kosova.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme