Koreja e Veriut i dërgon letër mbështetjeje Kinës, pas vizitës së Nancy Pelosi në Tajvan

Prishtinë | 10 Gus 2022 | 13:49 | Nga Ekonomia Online

Koreja e Veriut i ka dërguar një letër mbështetjeje Kinës pas vizitës së diskutueshme në Tajvan javën e kaluar nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së, Nancy Pelosi, njoftuan mediet shtetërore të mërkurën.

“Letra e solidaritetit” iu dërgua nga komiteti qendror i Partisë së Punëtorëve të Koresë në pushtet homologut të tij në Partinë Komuniste Kineze, tha Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve.

“Udhëtimi i Pelosit në Taipei javën e kaluar ishte një shkelje serioze e sovranitetit dhe integritetit territorial të Kinës dhe një provokim i pafalshëm politik që synonte të shpifte autoritetin e saj”, thuhej në letër.

Demokratja e Kalifornisë ishte kryetarja e parë e Dhomës së Përfaqësuesve që udhëtoi në Tajvan që nga viti 1997 dhe vizita e saj shkaktoi një përgjigje të furishme nga Pekini, i cili ka kryer stërvitje në shkallë të gjerë detare dhe ajrore rreth ishullit që nga e enjtja.

Stërvitjet, duke përfshirë lëshimet e raketave balistike mbi ishull, kanë ndërprerë trafikun ajror dhe transportin detar në rajon dhe janë dënuar nga vendet si Shtetet e Bashkuara, Japonia dhe Australia.

Përveç stërvitjeve ushtarake, Pekini pezulloi kanalet e rregullta të komunikimit ushtarak dhe bisedimet për klimën me Uashingtonin.

Letra e Koresë së Veriut shprehte “mbështetje të plotë dhe solidaritet me të gjithë hapat e fortë, të drejtë dhe legjitim” të ndërmarrë nga Kina për të “zmbrapsur arbitraritetin e ShBA-së, për të mbrojtur integritetin territorial të shtetit dhe për të arritur kauzën e ribashkimit të kombit kinez”.

Kina e sheh ishullin vetëqeverisës prej 23 milionë banorësh si një provincë të padrejtë që është zotuar se do ta kapë me forcë, nëse është e nevojshme.

Kim Jong Un vlerësoi marrëdhëniet midis Kinës dhe Koresë së Veriut muajin e kaluar, duke thënë se ishte një miqësi “e vulosur në gjak”. Ai i bëri komentet gjatë një ceremonie për të nderuar ushtarët kinezë që vdiqën gjatë Luftës së Koresë.

Të ngjashme