Kreu i Kishës greke infektohet me COVID 19

Prishtinë | 19 Nën 2020 | 10:03 | Nga Ekonomia Online

Mediat greke raportojnë se kreu i Kishës së Greqisë, Ieronimos ka rezultuar pozitiv me Coronavirus në testin e fundit që ka kryer.

Kleriku i lartë është shtruar në një spital të Athinës ku po mbahet nën kontroll nga mjekët dhe shfaq simptoma të mesme.

82 vjeçari Ieronimos është kreu i Kishës në kombin e devotshëm prej 11 milionë banorësh që e identifikojnë veten si të krishterë ortodoksë grekë

Disa ditë më parë Ieronimos është takuar dhe me kryeministrin Kyriakos Mitsotakis, i cili ka kryer dy testime në 7 ditët e fundit dhe që ka rezultuar negativ.

Të ngjashme